Ziołowy festiwal na Szelągu. Spacer i warsztaty. Zapisz się!

Data: 2 lipca, środa, godz. 15:00-18:00
miejsce: Park Szelągowski

Ziołowy Szeląg w pierwszą niedzielę wakacji.
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z zielarkami, etnobotaniczkami i animatorkami, które wprowadzą was w świat nadwarciańskich łąk.
Obowiązują zapisy!15:00 Spacer Etnobotaniczny
Z Ewą de Mezer sprawdzimy czy nad Wartą rośnie mydlinca i skąd bierze się „krewką Matki Boskiej”. Poznamy mistyczne i praktyczne znaczenie roślin rosnących nad Wartą.16:00 Lecznicza moc nadwarciańskich ziół.
Warsztaty zielarskie z itoterapeutką Anną Bober, która wprowadzi was w leczniczy świat nadwarciańskich ziół, opowie o ich właściwościach i o tym jak wykorzystać ich potencjał w praktyce.
17:00 Gry i zabawy z roślinami w roli głównej. Warsztaty dla dzieci.
Magda Graczarczyk i Katarzyna Wala zapraszają do zielonego placu zabaw. Gdzie przypomną roślinne zabawy sprzed lat.Spotykamy się 2.lipca o g. 16:00
Park Szelągowski nabrzeże rzeki WartaZgłoś swój udział!
Na spacer i warsztaty zielarskie obowiązuja zapisy.
Wyślij zgoszenie na adres mdkwilczak@gmail.com
Podaj swoje imię i nazwisko oraz zajęcia, w których chciałbyś uczestniczyć…………………………………………………………………………………..
Szczegółowy opis:
Spacer etnobotaniczny
Patrząc na rośliny można odczuwać podziw. Są częstokroć piękne z wyglądu, potrafią wytwarzać wonne i różnokolorowe kwiaty, a następnie odżywcze nasiona. Są w stanie porastać najróżniejsze siedliska i przetrwać w bardzo trudnych warunkach. Pozornie osiadłe, przemierzają całe kontynenty. Nieraz posiadają właściwości lecznicze. Od wieków obecne w mitologii, w wierzeniach Słowian, w ludowych opowieściach, w piosnkach, wierszach, na kartach ksiąg. Wzory floralne nimi inspirowane zdobiły możne siedziby i biedne wiejskie chaty. Barwiono nimi szaty.
O jakich roślinach piszę? O zielnych, pospolitych, mijanych przez nas całkiem obojętnie i nazywanych współcześnie chwastami. Odkryjmy fascynujący świat pod stopami! Poszukajmy wspólnie nad Wartą mistycznych i zapomnianych roślin! Serdecznie zapraszam na spacer etnobotaniczny. Ewa de MezerEwa de Mezer
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Prezes Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu.
Zajmuje się analizami krajobrazu kulturowego, w tym średniowiecznych układów ruralistycznych, którym poświęciła już prawie ukończoną pracę doktorską. Uwielbia spacerować wypatrując roślin i nasłuchując ptaków. Kocha podróże, z których najchętniej przywozi wspomnienia widoków i ich szkice. Poza krajobrazem upodobała sobie muzykę. Tańczy, gra i śpiewa balfolkowo.

……………………………………………………………………………….
Lecznicza moc nadwarciańskich ziół.
Na zajęciach przyjrzymy się surowcom zielarskim dostępnym na nadwarciańskej łące. Uczestnicy dowiedzą się, jakie mają właściwości oraz jak można je wykorzystać w praktyce.
Anna Bober
Dietetyk, fitoterapeutka, zielarka. Prowadzi wykłady, warsztaty zielarskie oraz poradnictwo indywidualne.
Właścicielka Alchemilium: Ziołowo – Dietetycznego Laboratorium Zdrowia. Więcej na alchemilium.pl

…………………………………………………………………………………
Gry i zabawy z roślinami w roli głównej. Warsztaty dla dzieci.

Rośliny od zawsze stanowiły wdzięczny przedmiot dziecięcych zabaw. Czy to w formie wyliczanek jak „kogucik czy kurka” czy to w formie bitew na rzepy (z kwiatów łopianu). My chciałybyśmy przypomnieć wam zabawy i zabawki z użyciem roślin wykorzystaując rosnące w okolicy surowce.

Magdalena Garczarczyk architekt krajobrazu, pedagog i animator, nauczyciel ogrodnictwa. Ukończyła architekturę krajobrazu na SGGW, przedstawiając pracę badawczą na temat „Zmienności estetycznej borów sosnowych i mieszanych”. Autorka projektów publicznych terenów zieleni, organizatorka konsultacji i badań społecznych, projektów społecznych oraz edukacyjnych dotyczących działań lokalnych i proekologicznych. Od kilku lat w ramach działalności Projektu Zieleniak, organizuje warsztaty i wydarzenia ogrodnicze, przyrodnicze, kulinarne dla dorosłych oraz dla dzieci. Bliska jest jej idea dzielenia się z innymi wiedzą i umiejętnościami także na zasadzie „zrób to sam”.
Pasjonatka działań współtworzonych wraz z dziećmi, spacerów po łąkach i lasach i ogrodnictwa miejskiego w każdej skali.

Katarzyna Wala
etnolożka, animatorka, dziennikarka, pasjontaka historii i zapomnianych tradycji. Inicjatorka Mobilnego Domu Kultury Wilczak.

#Poznanwspiera
Projekt: Mobilny Dom Kultury na Szelągu 100 lat wcześniej